body-1822459_640

Jak zvýšit kondici?

Už se nechcete zadýchávat při dobíhání autobusu? Chcete vyjít schody bez toho, aby vám plíce chtěly vyskočit z těla? Snažte se zlepšit svoji kondici.

Chůze a běh

Lidé, kteří nejsou zvyklí na každodenní pohyb a chtějí se vrhnout rovnou na pěti-kilometrový běh, daleko nedojdou. V tomto případě není tělo zvyklé na tak náhlou zátěž a vy budete cítit po pár metrech svalovou únavu nebo silné křeče v břiše, že nakonec běh stejně přerušíte. Tudy cesta nevede, jestliže nechcete, aby vás bolelo ještě další dny ,,celé tělo“. Proto začněte raději s kratší svižnější chůzí po okolí. Důležité je provádět chůzi v pravidelných intervalech, aby vaše úsilí mělo smysl a přineslo brzký výsledek na vaší kondici.

U každého jedince je tělesná kondice jiná, a proto je třeba zvážit, kdy je správný čas přejít k běhu. Může se ovšem stát, že raději zůstanete u chůze a k běhu ani přecházet nechcete nebo nemůžete. Chůzi pak můžete obohatit sport. chodeckými hůlkami pro zapojení celého pohybového aparátu a pořídit je třeba i svým známým, vylákat je na turistiku v okolí, a zapracovat tak společně na své kondici.

man-1245658_640-1

Pokud se rozhodnete přejít z chůze na běh, začněte kombinací běh-chůze. Nesnažte se moc přemoci. Až ucítíte, např. po sto metrech, že nemůžete, přejděte do svižnější chůze a pravidelně dýchejte.  Pokud dojde ke křečím v břiše při nádechu a těžknutím nohou, zůstaňte v tempu  svižné chůze, než se vydýcháte. Po pravidelném tréninku budete sami cítit, jak délku a intervaly běhu prodlužovat.

Kondiční trénink

Kondiční trénink můžete provádět, jak u sebe doma, tak i pod širým nebem. Pro lidi, kteří mají chuť se sebou něco dělat, organizuje většina sportovních center skupinové lekce, zaměřující se na ženy i muže. Kruhový kondiční trénink se skládá z několika stanovišť, přičemž na každém z nich posilujete nějakou svalovou skupinu. Na každém stanovišti jste např. půl minuty a dále máte pár sekund přejít na druhé. Cvičení je obvykle spojeno s hudbou a lektorem, který organizuje celý trénink a kontroluje, zda všechny cviky provádíte správně. Při tomto cvičení procvičíte svalstvo břicha, horních i dolních končetin a třeba poznáte i nové přátele, s kterými se budete navzájem motivovat k dalším výkonům.

barbie-1724904_640

Ovoce a zelenina vám dodá energii

Pokud chcete zvýšit vaší fyzickou kondici a cítit se opět vitálně, pak do svého jídelníčku zahrňte alespoň jeden kousek ovoce každý den, které dodá vašemu tělu zdravé sacharidy, podílející se na svalové práci v průběhu celého dne. Ovoce se doporučuje jíst spíše v dopoledních hodinách, nicméně pokud si dáte banán, jablko, či hrstku mandlí po večerním cvičení, nic tím nezkazíte.  Ty totiž obsahují vysoké množství vlákniny, kterou milují naše svaly po fyzickém výkonu. Například jedno průměrně velké jablko obsahuje 3, 5 g vlákniny.

S nízkou kondicí nebojují jen obézní lidé, ale i ti štíhlejší postavy a někdy je i ten silnější jedinec vitálnější, proto motivací nemusí být je úbytek na váze, ale hlavně to, cítit se dobře !

 

 

Vendula Živnůstková


Jak bude reklama vypadat?
-
Chci koupit reklamu pod tímto článkem za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zaujalo Tě to? Sdílej s přáteli facebooktwittergoogle_plus