Je Dukanova dieta bezpečná?

| | ,

Odkud se Dukanova dieta vzala?

Dukanovu dietu představil francouzský odborník na výživu Dr. Pierre Dukan ve své knize „Neumím zhubnout“, která se stala velmi populární. Za dobu své existence Dukanova dieta přinesla úspěch v hubnutí i díky propagaci slavným hollywoodských hvězd, které s dietu úspěšně zhubly.

V čem spočívá hubnutí?

Dukanova dieta stojí na principu vynechání a později omezení sacharidů. V potravě mají být co nejvíce zastoupeny bílkoviny, které se primárně neukládají do tukových buněk a nepřibírá se po nich. Dieta je rozdělena třech fází a každá z nich je jinak radikální.

1. fáze Dukanovy diety zvaná útočná

V první fázi je povoleno jíst pouze bílkoviny – hovězí a kuřecí maso a ryby. Maso nesmí být smažené, ale mělo by být připravené na grilu, pečené, nebo vařené ve vodě nebo v páře. Přidat můžete i vajíčka (ideálně pouze bílky). V tomto období není dovolené ovoce ani zelenina a velmi důležité je vypít minimálně 2 litry vody denně. První fáze by se měla držet nejdéle 5 dní. Výsledkem by měla být rychlé zhubnutí.

2. fáze s rovnoměrnou ztrátou hmotnosti

Druhou fázi tvoří dvě období, která se pravidelně střídají. Období, kdy se jí pouze bílkoviny (jako v 1. fázi) a období, u kterého se v jídelníčku vyskytují bílkoviny a může se jíst i zelenina. Povolena je pouze zelenina neobsahující vysoké procento komplexních sacharidů a nesmíte tedy jíst brambory, luštěniny nebo kukuřici.

Dukanova dieta omezuje i zeleninu
Dukanova dieta dovoluje zeleninu až v druhé fázi a ještě v omezené míře.

3. fáze – upevňující

Samozřejmě nechceme jojo efekt a proto je potřeba výslednou hmotnost „zafixovat“. K tomu slouží třetí fáze, která začíná, jakmile dosáhnete své cílové hmotnosti. Můžete přidat jedno ovoce za den, dva krajíce chleba a trochu sýra. A za týden si dohromady v součtu můžete dopřát 200g komplexních sacharidů – těstoviny, čočka, kuskus, ráže a brambory. A i během tohoto období se jednou za týden vracíte k 1. fázi a jíte pouze bílkoviny.

Je to zdravé?

I bez velkého povědomí o zdravé stravě vám musí být jasné, že tohle prostě zdravé není.

Sice zhubnete, ale…

  • Ze začátku budete hlavně kvůli tomu, že vaše tělo přestane zadržovat vodu
  • Hrozí, že budete mít nedostatek vitamínů
  • Pro dosažení denního příjmu energie budete muset sníst obrovské množství bílkovin převyšující 2g/kg hmotnosti, což vede k nadměrného zatěžování trávícího traktu a ledvin
  • Pokud nejste vyloženě bílkovinný typ (což moc lidí není) budete mít náladu pod psa a budete bez energie

Mozek jede na cukr nebo na ketózu?

Existují spory a pořád není úplně jednoznačné, jak to tedy je. Někomu vyhovuje něco jiného, ale většina populace má metabolismus nastavený tak. že energie pro mozek je přijímána primárně ze sacharidů. Samozřejmě mozek dokáže využívat i jiné zdroje energie a když na to přijde dochází ke štěpení bílkovin a mozek takzvaně jede na ketózu. Ale co je efektivnější? A je potřeba takto trápit své tělo, kdy to jde i jinak?

Dieta není cesta

Krátkodobá radikální dieta opravdu není cesta k tomu, jak získat vysněnou postavu. Když se vrátíte k normálnímu režimu, naberete všechno zpátky i s úroky, protože tělo si pamatuje.

Není lepší vydat se na delší, ale za to stabilnější a daleko zdravější cestu zdravého životního stylu s jídelníčkem s vyváženým poměrem živin a příjmem dostatečného množství kalorií? Je to lepší a za čas si poděkujete.

Dukanova dieta není dlouhodobým řešením a není ani vhodným řešením pro lidi s velkou nadváhou, kteří mají vypěstované špatné návyky. Prosím, nepouštějte se do podobných drastických diet a zkuste si nastudovat zásady zdravého přiměřeného stravování a spojit to s dostatečným pohybem. Výsledky se dostaví a budou stabilnější, sice pomaleji než, jak slibuje Dukanova dieta, ale zdraví za to stojí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chci koupit reklamu pod tímto článkem za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zaujalo Tě to? Sdílej s přáteli facebooktwittergoogle_plus