adult-1867743_640

Mini cut – proč, kdy a jak si vypočítat příjem

Mini cut je hodně zrychlené rýsování. Jde o to snažit se ve velmi krátkém časovém úseku poměrně radikálně snížit procento tělesného tuku. Dlouhodobě se jedná o dietu naprosto neudržitelnou ař zdraví škodlivou. Kdy jsou vhodné situace pro využití mini cutu a kdy je to naopak zbytečné?

Kdy se (ne)pustit do mini cutu?

Mini cut je vhodný pro osoby, které chtějí správně rozvíjet své svaly pro dosažení vyvážených proporcí a potřebují zjistit, kde jsou jejich nedostatky. Ty se často odkryjí právě při snížení procenta tuku v těle. Jde i o krátkou cestu, jak trochu více vyrýsovat tělo pro focení či jinou společenskou událost. Pusťte se do toho v případě, že se aktuálně nacházíte v udržovacím nebo „objemovém“ procesu a nejste úplný začátečníci co se stravování týká. 

Naopak se do mini cutu nepouštějte v případech, kdy chcete zhubnout více kilo, začít tvarovat postavu a teprve se seznamujete se zdravým životním stylem. Jde víceméně o radikálnější přístup vyžadující určitý základ. Pokud chcete zhubnout více než 3 kila, je dobré začít s pomalejším běžným redukčním režimem.

Jak si vypočítat příjem?

Velmi zjednodušený výpočet obsahuje koeficient 22. Tímto číslem vynásobíte svoji aktuální hmotnost a vyjde vám požadovaný počet kalorií. Př. váha 55 kg = 55*22 = 1210 kcal. 

Jedná se o hodnotu, která vůbec nebere v úvahu váš příjem. Pokud jste přes den hodně aktivní a hodně sportujete, bude nutné tuto hodnotu zvýšit. Často se jedná o příjem pod bazálním metabolismem. a ještě větší snižování ani v případě málo aktivního životního stylu většinou není žádoucí.

Jednotlivé živiny vypočítáme podle vlastních preferencí. Nikdy ale nesmíme žádnou z živin (bílkoviny, tuky, sacharidy) úplně vynechat! Bílkoviny by měly tvořit 2-2,5 gramů na kg tělesné váhy. od tohoto čísla se následně odrazíme a vypočítáme zbytek, přičemž pro tuky ponecháme hodnoty minimálně o 0,5 g na kg váhy. Zbytek budou tvořit sacharidy.

Upozornění

Pokud chcete hubnout déle a více kilogramů, není minicut vhodný! Tento způsob by měl sloužit jen a pouze pro krátkodobé rýsování maximálně o 6 týdnech. Ideální doba pro držení minicutu se pohybuje od 3 do 5 týdnů. Po ukončení období se vrátíme opět ke svým předchozím hodnotám, které by neměly být redukční. Minimálně by se mělo jednat o udržovací příjem.

Minicut není cesta, jak rychle a spolehlivě zhubnout hodně kil a vyřešit dlouhodobý problém v pár týdnech. Je to pouze nástroj pro úpravu vzhledu v rámci kontroly svalového rozvoje a snahu o vyrýsování před důležitou událostí. Režim minicutu není vhodný pro úplné začátečníky!

Prosím, respektujte to a nesnažte se trvale zhubnout na dlouhodobém příjmu pod hodnotami bazálního metabolismu, nestojí to za to!

Zaujalo Tě to? Sdílej s přáteli facebooktwittergoogle_plus