Tohle chápe snad každý. Pokud něco děláme na půl plynu, nemůžeme čekat, že dosáhnete vynikajících výsledků.
Jenže být vždy dokonalý a jet naplno a pořád na 100% dokáže člověka vyčerpat. Někdy, když dlouho nevidíme výsledky i přesto, že se pořád snažíme, dochází k tomu, že přichází frustrace, která vyústí v to, že si snažíme vynahradit si všechno, o jsme během režimu přišli. A protože život je o rovnováze, je potřeba najít rovnováhu i v těch 100%, které do naší snahy musíme dát. A nebude to logická rovnováha 50:50, ale účinnějších a efektivnějších 80:20 jako jedno z hlavních motivačních pravidel a doporučení pro udržení dlouhodobé změny.
Co to znamená v praxi?
Jíst pořád vyloženě zdravé potraviny někdy nemusí být to pravé pro naší psychickou stránku. Pokud se dopracujete k tomu, že už skutečně nemáte potřebu jíst nezdravé potraviny, nebo jste dosáhli vlastního stavu rovnováhy, tento problém neřešíte. v opačném případě, kdy vás začnou trápit chutě například na čokoládu a vy se snažíte si jí stále zakazovat, může dojít k tomu, že ve slabé chvilce sníte celou tabulku a půlku lednice k tomu.
Abyste se z toho nezbláznili…
Pravidlo 80:20 má ten vynikající pozitivní efekt, že slouží jako pojistka a prevence proti tomu, abychom se z naší posedlosti a urputné snahy dosáhnout svého cíle, nezbláznili. Když víte, že dodržujete většinu opravdu poctivě, tak zároveň víte, že si v klidu můžete dopřát 20%, kdy můžete dělat to, co vám přináší potěší a co vás přímo neposouvá k vašemu cíli. Dá se to aplikovat na všechno. Pokud celý týden dobře jíte, můžete si dopřát pár jídel, která úplně zdravá nejsou (ideálně tak, aby se počtem živin navíc hodila do vašeho denního rozpisu). Když se celý den poctivě učíte, můžete si večer pustit seriál. Když celý měsíc vzorně pracujete, můžete si na několik dní udělat volno a vůbec nic nedělat.
Není úplně dobré myslet si, že vždy musíte dělat všechno na 100% a nikdy nevypínat. Myslete na svoji hlavu a na své tělo, které potřebují odpočinek a chvíli, kdy si mohou vydechnout.
Během chvíle „20“ nemyslete, že neděláte „80“
Pokud se zrovna nacházíte v okamžiku, kdy jste si dovolili pár kostiček čokolády, místo učení se věnujete něčemu naprosto zbytečnému nebo jste uprostřed dovolené, snažte se nemyslet na to, že byste měli pracovat na něčem, co musíte dělat. Těch 20% tu existuje proto, abychom se naučili vypnout a nechali si trochu prostoru pro oddech. Mnohdy potom uvidíme věci a souvislosti, které jsme při neustálém pohledu a snaze být 100% dokonalí, neviděli. Během odpočinku a chvíle, kdy se neřídíte režimem se neupínejte na to, že děláte něco, co vás nikam neposouvá. nestresujte se tím, že byste měli dělat něco jiného. Vždyť když bychom měli vždy dělat to, co bychom měli, už by dávno nestačila místa v blázincích…
Modifikujte podle sebe – 90:10, 75:25
Pokud si troufáte a chcete se ke svému cíli dostat o něco rychleji, můžete si tuto metodu modifikovat a vytvořit si pomyslných 90%, kdy jedete naplno, ku 10%, kdy děláte prostě jen to, co chcete. Najděte si vlastní rovnováhu mezí tím, co vám vyhovuje. Snažte se ze sebe dostat maximum, ale zároveň se nezničte.