Proč v zimě potřebujeme vitamínové doplňky stravy? A jaké jsou dobré pro aktivní lidi?

| | ,

V zimě je náš organismus mnohem více zatěžován, než v letních měsících. Nemoci se šíří velmi snadno a když si nedáte pozor, můžete na to doplatit. Jakou zvolit účinnou prevenci a vyvarovat se nepříjemným nachlazením? A proč je lepší užívat v zimě vitamínové doplňky stravy, i když máme pocit, že jíme dost zeleniny a ovoce?

Maximální činnost imunitního systému

Aby mohl imunitní systém a všechny jeho regulační funkce fungovat na plné obrátky, potřebují k tomu energii. Naše tělo využívá celou řadu sloučenin. Některé jsou vyloženě esenciální a bez jiných bychom se teoreticky mohli obejít. Když tělu dodáme všechno, co potřebujeme, můžeme od něho očekávat stoprocentní výkony. Vitamíny jsou chemicky rozmanité látky a ve většině případů si je naše tělo neumí vyrobit samo. Musíme je dodávat ve stravě nebo doplňcích výživy. Projevují se nejčastěji jako takzvané biokatalyzátory nebo koenzymy, kdy pomáhají k udržení správné funkce celé řady procesů. Při nedostatku některých vitamínů není možná syntéza důležitých enzymů. To vede k tomu, že jsou porušeny signální dráhy, což může mít za následek zpomalení reakce imunitního systému či špatné vyhodnocení situace a nasazení „nevhodného postupu opravy“.

Zkrátka pokud nechceme být pořád nemocní, bez vitamínů se neobejdeme. 

Nedostatečný přísun vitamínů z kupované zeleniny a ovoce

Jedná se hlavně o vitamin C a vitaminy skupiny B, ale důležité jsou i všechny ostatní. Existuje jich celá řada jejich účinky bývají většinou komplexní. Urychlené pěstování ovoce a zeleniny za snahou co nejvyšší produkce, špatné skladování a nevhodná úprava mohou za to, že je přirozený výskyt vitamínů drasticky snížen. Jako úplně nejhorší úprava se označuje použití mikrovlnné trouby.

Když porovnáte ovoce a zeleninu přímo od farmářů a ze supermarketu, mají nejen jinou chuť, ale liší se i obsahem vitamínů. V zimě je sezónní a čerstvě vypěstované zeleniny a ovoce logicky nedostatek. Dovážené produkty mají za sebou náročnou cestu a jejich pěstování je často podřízeno komerčnímu účelu na úkor kvality. Nikoho tedy nepřekvapí, že obsah vitamínů je nevalný. Při běžné konzumaci ovoce a zeleniny během dne ze supermarketu tedy nemusíme dosáhnout na doporučený denní příjem vitamínů. Když bude nedostatek výraznější, může se po chvíli projevit.

Tip: Hned po ránu si dejte sklenici teplé vody s vymačkaným citronem. Skvěle nastartuje trávení a navíc do sebe dostanete porci vitamínu C.

Komplexní vitamíny i pro sportovce

Výbornými vitamíny se složením pro aktivní lidi jsou Nexgen PRO od Reflex Nutrition. Sama jsem se vyzkoušela a musím říct, že to je opravdu rozdíl. Nemám takové výkyvy v energii a (musím zaťukat) ještě jsem neměla ani rýmu. Koupila jsem se také na základě kladné recenze na internetu a opravdu jsem s nimi moc spokojená. V dnech, kdy jsem méně aktivní mi většinou stačí jedna kapsle. Ale když mám pocit, že jsem hodně unavená, nebo mám za sebou větší trénink, beru si ráno i večer. Cena se někomu může zdát vyšší, ale fakt to za to stojí.

Když užívat vitamínové doplňky?

Obecně je nejlepší jíst vitamínové doplňky v první polovině dne, kdy má tělo největší schopnost vstřebat všechny důležité látky. Nejlepší je tedy vzít si vitamíny po snídani. Když to ale jinak nejde, můžete je užít během celého dne. Je lepší přijmout nějaké a dostat se na doporučenou denní dávku, než si nevzít vůbec žádné.

Ale pozor na to! Stále se jedná o doplňky

Doplňky stravy jsou odvozeny od slova doplnit. A ne nahradit. To, že jíme vitamíny v žádném případě neznamená, že nemusíme jist ovoce a zeleninu. Základem je jako vždy vyvážená a správná strava. Pro její podpoření je dobré užít vitamínové doplňky. Děje se tak hlavně na podzim, časně zjara a v zimě. V létě, kdy bývá dostatek poctivě pěstovaného ovoce a zeleniny, se často jedná o zbytečnost.