Jak to všechno mám stihnout? Chodím do školy, k tomu ještě pracuji a na chození do posilovny a přípravu jídla by mi nezbýval čas. To jsou výmluvy. Je až neuvěřitelné kolik věcí můžeme stíhat, když doopravdy chceme.
24 hodin – 8 hodin spánku = 16 hodin, kdy si můžete plnit své sny
A jak všechno stihnout a pokud možno se z toho nezbláznit?
1.Vstávejte dřív
Když budete spát dlouho, ztratíte několik hodin, které jste mohli věnovat splnění několika povinností. Choďte proto dříve spát a naučte se vstávat v rozumnou hodinu přesně tak, abyste měli čas na všechno potřebné. Uvidíte, že budete překvapeni, jak dlouhý může být jeden jediný den a kolik toho dokážete stihnout.
2. Co máte za den udělat – neboli TO DO lístky
Abyste na nic nezapomněli a nedostali se do časového skluzu, pište si TO DO lístky. Nevynechejte nic podstatného a pište si i drobné věci. Uvidíte, že splnění jednoho úkolu a jeho škrtnutí na denním seznamu vám dodá novou energii pro plnění dalších úkolů. A ten pocit, když jdete večer spát a víte, že jste stihli všechno, co jsme měli udělat a že váš TO DO lístek je dokonale splněný, je to skvělé.
3. Kalendář, diář
Kalendář nebo diář je většinou nutností. Všechny důležité termíny, nebo dokonce data narozenin. Prostě všechno potřebné zaneste do kalendáře, kde v delším časovém horizontu uvidíte, kolik toho stíháte a jaké jsou vaše případné rezervy.
4. Plánujte
Když už máte ten kalendář a diář, zkuste si větší a podstatné věci naplánovat. Začal nový semestr nebo máte nový rozvrh směn v práci? Udělejte si podle toho časový kalendář, kde si vyhradíte čas na tréninky, na další nezbytné věci a zkuste nezapomenout i na trochu odpočinku. Jak se říká štěstí přeje připraveným. Když budete vědět, co vás čeká, zvládnete si správně napsat TO DO lístek a na nic nezapomenete.
5. Jaké jsou vaše volné kapacity
Při plánování se zaměřte i na to, kolik volného času vám zbývá. Máte celý den volný? Naplánujte si výlet nebo si udělejte den jenom pro sebe. Vychází vám ve vašem týdenním plánu volné okénko, které můžete zaplnit samostudiem nebo tréninkem navíc? Potom to udělejte a dostaňte ze sebe maximum, protože jedině tak se přiblížíte svému cíli a dosáhnete to, po čem jste vždy toužili o něco rychleji.
6. Znejte svoje limity a nepřežeňte to
Na druhou stranu je nutné hlídat si, abychom si toho nenaložili prostě moc věcí, které nedokážeme stíhat. Vychází vám, že každý den vám na spánek zbývá jenom 5 hodin? Takhle to dál nepůjde a prostě se budete muset něco vzdát nebo si lépe určit priority.
7. Připravujte si věci dopředu a co nejvíce efektivně
Připravte si jídlo na několik dní dopředu. Uvařte několik porcí rýže, více masa a rozdělejte to do krabiček. Během týdne, jako když to najdete. Efektivní přípravou ušetříte velké množství času. Udělat jednou za čas velký nákup podle seznamu je lepší než každý den chodit na menší nákup.
8. Priority
Při plánování si určete priority. Je vaší prioritou studovat? Nechoďte na tréninky místo přednášek. Dá se to aplikovat na všechno a podle toho, jak si určíte své priority, si určíte svůj týdenní a denní plán. Nejdřív se vždy zaměřte na to, co má pro vás největší hodnotu a okolo toho postavte ostatní doplňující věci.