Tribulus terrestis, českým názvem kotvičník zemní, je jednoletá léčivá bylina, která dorůstá do výšky až 60 cm. Její listy jsou eliptického tvaru a květy mají krásně jasnou, žlutou barvu, díky kterým ho poznáme na první pohled. Plody tribulusu jsou složené z pěti tvrdých plůdků, které mají po stranách dva špičaté ostny. Původní oblast, kde se tribulus objevil poprvé, byla Čína a Japonsko, odkud se poté rozšířil téměř do celého světa, s výjimkou Ameriky. V dnešní době je nejvíce rozšířený zejména v Rusku a střední Asii.
Zdravotní účinky, které pocítíte i vy
Pro jeho zdravotní benefity se využívají sušené plody, které mají hořkou až dokonce pálivou chuť. Mimo plodů se dále zpracovává také kořen či nať. Ne nadarmo si tribulus vysloužil přezdívku „rostlinná viagra“. Již od starověku se tribulus využíval především pro zvýšení výkonu a zlepšení sexuálních funkcí. Tribulus je vhodný zejména pro muže, jelikož zvyšuje erekci a celkové libido a zároveň podporuje i tvorbu spermií. Tribulus je skvělý stimulant testosteronu. U žen naopak tento hormon vyvolává ovulaci, tudíž může být nápomocný i při problému s početím. Některé studie potvrdily dokonce redukci tělesného tuku.
Proč je tribulus tak účinný
Tribulus obsahuje fytosteroly, což jsou přírodní látky, díky kterým je tento účinek možný. Fytosteroly se často označují za „rostlinné anabolické steroidy přírodního původu“. Svou úlohu plní také antioxidační účinky těchto látek. Z dalších přírodních látek můžeme v tribulusu najít např. mastné kyseliny, aminokyseliny, třísloviny, pryskyřice, alkaloidy a mnoho dalších.
Oblíbenec mezi kulturisty
Tribulus mění poměr mezi svaly a tuky a pomáhá budovat svalovou hmotu. Jeho dlouhodobé užívání vede k rozvoji svalové síly, pomáhá zlepšovat fyzický výkon a zároveň zlepšuje i celkovou regeneraci. S oblibou ho používají především aktivní nebo vrcholoví sportovci, nicméně je vhodný i pokud sportujete pouze rekreačně. Při dávkování tribulusu však dodržujte přesný postup výrobce, jelikož je možné se jím i předávkovat. Vzhledem k obsahu saponinů může dojít k podráždění žaludeční sliznice.
Autor: Katka Nováková