5 potravin s vysokým obsahem vitamínu C

| | ,

O důležitosti vitamínu C pro náš organizmus není třeba pochybovat. Pomáhá našemu imunitnímu systému a sáhneme po něm vždy, když nás trápí nějaký neduh. Vitamín C lidé nejčastěji hledají v citrusových plodech, proto vás možná překvapí, které potraviny jsou na vitamín C nejbohatší.

Důležitý pomocník, vitamín C

Vitamín C je kyselina L-askorbová. Vitamín C je velmi silný antioxidant. Díky němu jsou naše buňky ochráněny před volnými radikály, stimuluje tvorbu bílých krvinek. Pomáhá tvořit kolagen, zlepšuje pleť a urychluje hojení. S vitamínem C lépe absorbujeme železo ze stravy. Hlídá hladinu cholesterolu a krevní tlak.

Vitamín C je rozpustný ve vodě a přebytek tělo okamžitě vyloučí. Proto musíme vitamín C dodat tělu každý den, nemůže si jej vzít z předchozích zásob. Synteticky se vyrábí z hroznového cukru.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu C

Dlouhodobý nedostatek vitamínu C poznáte na zvýšeném krvácení dásní a náchylností na vznik modřin. Kůži budete mít šupinatou, poranění se budou špatně hojit. Budete pociťovat bolesti kloubů a svalů. Osoby s nedostatkem vitamínu C jsou často nemocné, kazí se jim zuby, mají špatnou kvalitu vlasů. Krevní test by odhalil chudokrevnost.

Kdo je ohrožený nedostatkem vitamínu C

Zvýšenou potřebu vitamínu C mají sportovci, lidé s diabetem, kuřáci nebo osoby po prodělané operaci. Více jej potřebují těhotné ženy a lidé s nádorovým onemocněním.

Doporučená denní dávka je asi 80 mg.

5 potravin bohatých na vitamín C

Šípky

Šípky vás svými blahodárnými účinky možná překvapí, ale vzpomeňte na naše babičky. Šípkový čaj a šípková marmeláda byl všelék. Šípky jsou snadno dostupné a chutné.

Kiwi

Z exotických plodin je třeba zmínit kiwi. Co se obsahu vitamínu C týká, je na tom mnohem lépe než často doporučovaný citrón. Dvě kiwi denně pokryjí spolehlivě požadovanou denní dávku vitamínu C.

Jahody

Kdo by nemiloval chuť čerstvých jahod? A zamilujete se do nich ještě více, až zjistíte, kolik obsahují vitamínu C. Už 60 gramů jahod pokryje denní potřebu vitamínu C.

Brokolice

V zelenině je často opomíjená, přesto umí tělu dodat nejen vitamín C, ale i vlákninu, vápník a draslík. Navíc je ideální při redukční dietě.

Paprika

Červená i zelená paprika jsou na vitamín C velmi bohaté. Šetrným dušením si z nich můžete připravit i přílohu k pečenému masu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chci koupit reklamu pod tímto článkem za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zaujalo Tě to? Sdílej s přáteli facebooktwittergoogle_plus