Atkinsonova dieta aneb letní kila, třeste se!

| | ,

Léto, období dovolených a zábav, je v plném proudu. Teploty trhají rekordy. Snaží se překonat čtyřicítku. Všichni tráví svůj volný čas u vody nebo schovaní někde v chládku. Komu by se chtělo sportovat a zapotit se ještě víc? Mnozí se vydávají po stopách tažných ptáků a míří na jih. U moře se vedra snáší mnohem lépe. Slaná voda a tamní klima má blahodárné účinky na naše zdraví. Pročistí se dýchací cesty. Odpočneme si od každodenního stresu. Ale co naše postava? Je pravdou, že se na dovolené příliš nedodržují zásady zdravé výživy. Po návratu z domů se uspořádá „grilovačka“, aby vykládání zážitků mělo tu správnou atmosféru. Na zapití masa se otevře lahev vína nebo piva… a kila přibývají.

TUDY CESTA NEVEDE

„Ze své stravy jsem vyřadila tučné výrobky. Na snídani si dám rajče, na oběd nízkotučný jogurt a na večeři měsíček mandarinky,“ říká modelka, která váží 40 kg i s postelí. Je to správný přístup? Když budeme jíst, jako ona, zaručeně zhubneme. Ale co na to náš metabolismus? Jakmile si dáme něco kalorického, téměř vše si tělo uloží na horší časy do tukových zásob. A právě díky tomu nejspíš vznikl mýtus, že po tucích se tloustne.

SACHARIDY VEN A KRÁSNÉ TĚLO SEM

Na počátku sedmdesátých let přišel doktor Robert Atkins s dietou, která byla obrovskou revolucí v hubnutí. Od té doby je Atkinsonova dieta známá téměř po celém světě.  Podle něj jsou hlavním důvodem přibírání cukry. Když jejich množství v jídle redukujete, tělo tím donutíte, aby si sacharidy vytvářelo samo z tuků, čímž dochází ke spalování těchto lipidů.  Když konzumujeme cukry, narůstá jejich hladina v krvi, slinivka začne tvořit inzulín a opět hladovíme. Jakmile si však tělo zvykne, že nejíme cukry, sníží se chuť na jídlo.

ATKINSONOVA DIETA MÁ ČTYŘI FÁZE

Indukční fáze (restriktivní)

Po dobu dvou týdnů se omezí příjem sacharidů na 20 g denně. Pokud chcete radikálně zhubnout, můžete ji držet i delší dobu, maximálně však půl rok. Cílem je naučit tělo využívat tuky hned.

Hubnutí

Když vám zbývá zhubnout už jen pár kilogramů, začnete každý týden přidávat 5 g sacharidů (3. týden 25g/den, 4. týden 30g/den). Pokud nás od vysněné váhy dělí jen pár kilogramů, přejdeme do další fáze.

Před-udržovací fáze

Zvedne se denní příjem sacharidů o 10 g za týden. Cíl této fáze je najít si takové množství sacharidů, které Vám nezpůsobí opětovné nabírání na váze.

Udržovací faze

Po nalezení Vašeho ideálního množství sacharidů se budete na této úrovni nadále držet. Třeba celý život.

VŠEHO S MÍROU

Každá mince má dvě strany. Slovo dieta je v názvu této revoluční cesty ke štíhlé postavě alarmující. Tímto stylem hubne hodně hollywoodských hvězd. Poměrně rychle vidíme výsledky. Ale dokáže se vaše tělo ubránit jojo efektu? Tělo je zvyklé nejdříve spalovat sacharidy. Když ho donutíme měnit principy, na které je zvyklé tisíce let, nebude nám za to vděčné. Pokud chceme rychle zhubnout, je to účinné řešení. Musí se počítat s tím, že přechod na normální stravu by měl být pozvolný, aby si tělo na sacharidy zase zvyklo. Myslím si, že je dobré úplně vypustit ze stravy pouze rafinované cukry v podobě sladkostí, limonád, alkoholu atd. Pro organismus je mnohem lepší, když je příjem živin vyvážený. Sacharidy také potřebujeme, ale s mírou a ty správné. Hubnutí a udržení váhy se (bohužel) bez fyzických aktivit neobejde. Pokud si všude dojedeme autem, celý den prosedíme v kanceláři nebo ve škole, večer strávíme u televize, nespasí nás ani ta „nejúčinnější“ dieta. Dovolená skončila, tak šup, šup, jdeme spalovat kalorie!


Jak bude reklama vypadat?
-
Chci koupit reklamu pod tímto článkem za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zaujalo Tě to? Sdílej s přáteli facebooktwittergoogle_plus