S fitness a motivačními diáři se v poslední době roztrhl pytel. Někomu se mohou hodit a bývají i pěkné. Jen jsou o poznání dražší v porovnání s jinými plánovacími metodami, a tak přichází otázka, jestli je opravdu potřebujeme pro sledování progressu, nebo se bez nich dokážeme obejít a budeme si vést stejně dobře?
Nemusí být fitness, stačí obyčejný
Diář slouží k plánování událostí, úkolů a povinností. Zapisujeme si do něj věci, na které nechceme zapomenout. Jako třeba tréninky. Na to nám bohatě postačí řádek či okénko v běžném diáři, který nehýří neuvěřitelným množstvím motivačních citátů ke cvičení. V samotném diáři ani nemusíte mít uvedeny recepty, tréninkové plány a podobně. Často chceme, aby byl diář kapesní a vešel se nám do každé tašky, takže čím méně listů a menší rozměry, tím lepší.
I obyčejný diář si totiž můžete přizpůsobit.
Vytvořte si svůj vlastní diář s kolonkami, políčky a citáty podle vlastních představ
Jaký diář pro vás bude nejlepší bez výhrad? Ten, který si uděláte sami.
Vezměte si obyčejný diář na následující rok vybraného formátu. Klidně může postačit i obyčejný sešit, do kterého si vepíšete datumy s vyčleněným potřebným místem na každé stránce. Zapojte barvičky a připravte si řádky a kolonky pro plnění tréninkových a výživových cílů. Někomu bude stačit kolečko vedle data, které si vybarví zelenou nebo červenou barvou podle toho, jak se mu vedlo, jiný potřebuje celý řádek, kde si poznamená, jakou partii zrovna cvičil.
Tréninkový deník
Kdo chce mít větší přehled o svých tréninzích, zapisovat si svoje maximálky a psát si poznámky, jak mu daný trénink zrovna šel, měl by si pořídit speciální tréninkový deník. Zde budete mít všechny důležité informace na jednom místě a vyhnete se přeskakování nesouvisejících věcí, jako jsou naplánované schůzky. Svoje zlepšení můžete vidět i v horizontu více let, pokud si tak dlouho zvládnete vést deník a když to počet listů dovolí.
Sešit na zaznamenání jídla
Ten, kdo se chce více zaměřit na jídlo, ocení speciální sešit, kde si bude zaznamenávat buď všechna jídla během dne, nebo nastavení makroživin. Nemusíte si vést přesné záznamy každý den, ale hodí se to v rámci výzvy a pro analýzu nedostatků ve stravování.
Elektronické náhrady
Sešit pro poznámky o trénincích a jídle se dá pohodlně nahradit tabulkou v počítači a mobilu. Je jednoduše editovatelná a všechno vidíte opět na jednom místě. Pokud navíc soubor uložíte na cloudové uložiště, máte k němu přístup odkudkoliv, kde je připojení k internetu. Na druhou stranu to ale nemá takové kouzlo v porovnání s papírovým sešitem.
Měsíční a týdenní přehledy
Všechny své tréninky a jejich rozvržení můžete uspořádat do týdenních a měsíčních přehledů. Snadno si díky tomuto přístupu urovnáte počet tréninků během týdne i rozložení zaměření na jednotlivé partie.
Stačí k tomu i tato obyčejná tabulka
Každodenní To Do lístky
To, co chcete daný den udělat přetvořte v seznam a ten si napište na lísteček. Během dne spokojeně škrtejte hotové činnosti. Ideální je připravit si To Do lísteček brzo ráno nebo předchozí večer. Máte tak jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.
Smyslem článku není sdělení, že všechny fitness diáře jsou špatné a zbytečné. Někomu mohou výrazně pomoci a usnadnit plánování hlavně v začátcích. Cílem je sdělit, že se nejedná o něco nenahraditelné a že existují další varianty, jak efektivně sledovat a zaznamenávat svůj postup vstříc cíli.