První předpis na léky, které dostane novorozené miminko je na vitamín D. Ano, je pravdou, že vitamínu D přijímáme z potravy velmi málo, a proto bychom měli myslet na to, jak jej aktivně doplnit. V období od podzimu do jara je v našem těle potřeba vitamínu D nejvíce znát.
Co umí vitamín D
Vitamín D je někdy označovaný jako vitamín ze slunce. Dále se vyskytuje v určitých potravinách. V ledvinách se z vitamínu D tvoří hormon kalcitriol a ten je zodpovědný za silné kosti. Dostatek vitamínu D znamená ochranu a prevenci před diabetem, roztroušenou sklerózou, osteoporózou a vysokým krevním tlakem. Je spojován i s vyšší náchylností ke chřipce. Vitamín D pomáhá s obranyschopností organizmu, bojuje proti mikrobům a virům. Je prevencí rakoviny tlustého střeva a kardiovaskulárních onemocnění.
Jak se projeví nedostatek vitamínu D
Nedostatek vitamínu D se projeví až po delším časovém období a výraznějším deficitu. Prvním signálem jsou bolesti kostí a svalů. Klesá vytrvalost a každý dotek je bolestivý. Osoba je více náladová a může mít potíže se spánkem. Častěji trpí na únavové zlomeniny.
Kdo je ohrožen nízkou hladinou vitamínu D
Nejvíce jsou ohroženy malé děti a starší osoby s tmavší kůží. Na pozoru se musí mít i osoby s Crohnovou chorobou, celiakií, obezitou a cystickou fibrózou. Ty by měly doplňovat vitamín D po celý rok. Ostatním postačí 20 až 30 minut na sluníčku každý den.
V zimním období, konkrétně od října do února však klesá hladina vitamínu D u všech jedinců, jelikož jej z potravy přijímáme nedostatek.
Doporučená denní dávka
Zdravý dospělý člověk by měl denně přijmout asi 20 µg.
Velké množství vitamínu D obsahují tučné ryby, například losos, sardinky, tuňák nebo makrela. Menší množství naleznete i ve vejcích, mase a játrech. Spolehlivým zdrojem vitamínu D je rybí tuk. Zakoupit si můžete i nejrůznější potravinové doplňky.
- Vitamíny a zdravotní potřeby - online shop se zdravotním materiálem a lékařskými pomůckami