8 potravin pro posílení imunity a zdraví plic

| | ,

V období, kdy okolo řádí viry a další patogeny působící onemocnění útočící na jedny z nejcennějších orgánů, které máme, je na místě řádná prevence. Posílení imunity je z velké části otázkou správné stravy. Podívejte se na 9 potravin, jejichž pravidelnou konzumací dodáte sílu imunitnímu systému na boj s nemocemi.

1.     Jablka

Zdraví celého těla včetně plic je otázkou dostatečné konzumace vitamínů. Hlavně jde o vitamín C, E a vitamín A, který je získáván ve formě beta karotenu. Všechny tyto složky přitom obsahuje pro naše končiny typické a snadno dostupné ovoce. Právem se říká, že jedno jablko denně drží doktora dál.

2.     Brokolice a květák

Brokolice je zelenina, která si rozhodně zaslouží své místo v tomto žebříčku. Podobně je na tom i květák, kdy obě tyto potraviny obsahují dostatek vitamínu C a karotenoidů. Jsou také bohaté na antioxidanty.

3.     Rostlinné oleje

Lehce antivirové účinky a pozitivní vliv na imunitní systém mají některé rostlinné oleje. Konkrétně je dobrý například lněný či pupalkový olej díky svému vyváženému spektru mastných kyselin. Přidejte pár kapek do salátu či jiného pokrmu a získejte zdroj zdravých tuků.

4.     Vlašské ořechy

Hrst vlašských ořechů denně je prospěšná pro imunitní systém i nervovou soustavu. Obsahují totiž velké množství omega 3 mastných kyselin. Ty představují podporu proti zánětlivým reakcím. Podobně dobré jsou také mandle a nejrůznější semínka.

5.     Borůvky a další bobuloviny

Konkrétně borůvky jsou královny z pohledu obsahu antioxidantů. Obsahují navíc vitamín C, což znamená výbornou ochranu před volnými radikály a posílení imunity. Prospěšné jsou i další bobuloviny, jako jsou maliny, ostružiny nebo rybíz.

6.     Zázvor

V podobě sušené i čerstvé je zázvor výborným kořením. Má přirozeně protizánětlivé účinky a díky silnému aroma provětrá plíce a dýchací cesty. Hodí se do čaje, jako koření do omáček i jako přísada do salátů nebo smoothie.

7.     Chilli

Důvodem, proč chilli papričky pálí je obsažená látka kapsaicin. Díky své síle pomáhá stimulovat sliznice dýchacích cest, které jsou tím pádem odolnější před vysycháním. Na zdravých vlhkých sliznicích je totiž pro viry výrazně těžší přežít a efektivně napadnout organismus.

8.     Česnek

Další typicky českou plodinou s prospěšnými účinky pro imunitu je česnek. Obsahuje flavonoidní látky s přirozenými antibakteriálními a antivirovými dopady na organismus. Používá se v celé řadě receptů, a když budete cítit, že nejste ve své kůži, snězte stroužek čerstvého česneku.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Chci koupit reklamu pod tímto článkem za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zaujalo Tě to? Sdílej s přáteli facebooktwittergoogle_plus