Ze života už všichni víme, že při jakékoliv činnosti je nejhorší začátek a u posilování tomu není rovněž jinak. Přesto existuje pár základních rad, jenž nám mohou pomoct při těžkých začátcích.
-
Bez dozoru to půjde těžce
V první řadě je dobré požádat našeho známého nebo kamaráda, který už má s posilováním zkušenosti a dokáže nás seznámit s novými cviky a s používáním nářadí v posilovně. Měl by nás též kontrolovat, zdali provádíme daný cvik správně a neničíme si při tom páteř. Můžeme si najmout i profesionálního trenéra, který už ale něco stojí.
-
Důležité pomůcky
Jestliže chceme používat v posilovně stroje, je nutné vzít si sebou ručník. Je to kvůli ohleduplnosti vůči dalším návštěvníkům, abychom jim nepředávali nechutně upocené stroje. V případě, že posilujeme s činkami, je vhodné navléct si speciální rukavice připomínající rukavice na kolo. Úchop činek potom bude daleko příjemnější a nebudou nás bolet dlaně. Protože každý z nás musí dodržovat pitný režim, nosme si vždy láhev vody, ideálně čisté.
-
Rozcvičce se nevyhneme
Než začneme s posilováním, je velmi důležité se před tím pořádně rozcvičit; ideální doba je deset minut. Není na škodu si ještě chvíli zaběhat na běžícím páse. Pokud jsme již rozcvičeni, můžeme se s chutí pustit do posilování.

-
Začněme s nejlehčími cviky
Téměř každý trénink by měl začít cvičením na břicho, a to konkrétně se sklapovačkami. Tento cvik by nám měl být znám již od základní školy z tělocviku. Není nijak zvlášť obtížný, jen musíme dbát na správné dýchaní. Pokud tento cvik bez problému zvládáme, můžeme si zkusit kliky nebo cvičení s jednoručními činkami na biceps, hrudník a triceps, ale ten je vhodnější cvičit pomocí kliků na bradlech. Po každé sérii si nezapomeňme dát krátkou pauzu, aby se svaly mohly uvolnit.
-
Posilování zad a ramen
Nejlepší se nám budou zdát cviky na záda a na ramena. Při posilování těchto cviků většinou sedíme a manipulujeme s velkou činkou za hlavou (tím posilujeme ramena) nebo přitahujeme kladku na hrudník nebo za hlavu (tím posilujeme záda). Nezapomínejme neustále dodržovat správné dýchaní a držení polohy. Záda se též dají výborně cvičit s vlastní váhou, a to pomocí cviků na hrazdě nebo na žíněnce. Těmito cviky si krásně vyrýsujeme svaly na zádech.

-
Nezapomínejme na nohy
Aby naše návštěva posilovny nevyšla vniveč, je potřeba se soustředit na procvičení dolních končetin. Nohy totiž patří mezi objemově největší části těla. Znovu si tedy připomeňme další cviky ze základní školy, kterými jsou dřepy. Při tomto cviku bychom se měli snažit dávat zadek až na paty. Jiným a účinným cvikem je takzvané předkopávání, kdy se posadíme na přístroj a nohama posunujeme směrem nahoru a dolů takový váleček, na němž je závaží dle naší kondice.
-
Cviky pro zkušené a silné
Po čase zjistíme, že nám základní cviky až tak úplně nestačí a budeme chtít náš objem těla více zvětšovat. Proto si tedy uveďme dva těžší cviky, jenž vykazují větší sílu a důslednost. Prvním z nich je tzv. bench-press. Tento cvik nám výrazně pomáhá posilovat hrudník, a to tak, že ležíme na lavičce a zvedáme dlouhou a obvykle těžkou činku. Při tomto cviku by nás měl vždy někdo zajišťovat. Druhým cvikem je tzv. mrtvý tah, při kterém posilujeme téměř celé tělo pomocí velké činky, kterou držíme a pohybujeme se směrem od dřepu až po úplné narovnání těla.

Cviků existuje samozřejmě celá řada, ale měli bychom ze začátku vyzkoušet ty lehčí a postupem času zkoušet těžší a pravidelně si přidávat větší závaží. Chce to jenom překonat sám sebe.