6 základních pilířů zdravého životního stylu

| |

Znáte učebnicové vysvětlení pojmu zdravý životní styl? Encyklopedické vymezení zní takto: „Zdravým životním stylem rozumíme ‚vyvážený život‘, v němž se každý jedinec chová ‚moudře‘ a uskutečňuje své životní volby v souladu se zdravím“.

V posledních letech se pojem zdravý životní styl skloňuje snad ve všech pádech, existují celé blogy a knihy, zabývající se tímto fenoménem. Všichni by chtěli žít zdravě, ale uvědomují si, že vlastně nevědí, na co se přesně zaměřit a co je pro ně dobré.

Druhým velikým nepřítelem každého člověka toužícího změnit své každodenní návyky je čas. Lidé docházejí k závěru, že měnit své stereotypní zvyky stojí spoustu času a námahy, a raději s tím přestanou. Odborníci přitom radí soustředit se na šest základních klíčových kroků, které vám pomohou s těžkými začátky. Dále již vše půjde snadno a téměř samo.

1. VYVÁŽENÁ STRAVA

Zásadním krokem k přijetí zdravého životního stylu je vyvážená strava, tj. taková, ve které není ničeho nadbytek ani nedostatek. Obecně platí, že v naší zemi je nedostatek vlákniny a polynenasycených mastných kyselin, zatímco se doslova přecpáváme jednoduchými sacharidy a nasycenými mastnými kyselinami. Možná je načase místo červeného steaku raději do jídelníčku alespoň jednou týdně zařadit rybu a sušenku vyměnit za mističku sušeného ovoce.

2. POHYB A FYZICKÁ AKTIVITA

Aktivní pohyb nejen přispívá ke štíhlé linii, ale také způsobuje, že se cítíme dobře a plni energie. Odborníci zdůrazňují, že není nezbytně nutné trávit každý den hodiny v posilovně a dřít do úmoru. Úplně stačí vyjít při cestě z práce schody místo použití výtahu, popřípadě vystoupit z autobusu o několik stanic dříve a zbytek dojít pěšky.

3. TĚLESNÁ KONDICE

Pokud se nesoustředíme na tělesnou kondici jako celek, ale pouze na dílčí části, nebude nám snaha přimknout se ke zdravému stylu nic platná. Tělesná kondice koresponduje se stavem naší imunity a schopností bojovat s nemocemi. Zkuste nějaký čas strávit v přírodě nebo načerpat energii studenou koupelí.

4. ÚROVEŇ STRESU

Stres výrazně vychyluje naši schopnost odolávat nepříjemnostem, a to bohužel tím negativním směrem. Není možné radit, jakým způsobem se vyrovnávat se stresem, ale uvolnit vlastní pracovní shon a trochu si vydechnout může rozhodně pomoci.

5. SPÁNEK

Kdysi se tradovalo, že dlouhý spánek jde ruku v ruce s leností. To dnes již dávno neplatí, neboť renomovaní vědci přišli se závěrem, že kvalitní a několikahodinový spánek výrazně sníží hladinu stresorů a podpoří zdravé trávení, kvalitní pleť a duševní rovnováhu. Jestliže jste byli celí život zvyklí chodit spát v devět hodin večer a vašemu partnerovi je to k smíchu, neboť on chodí spát o půlnoci, nedbejte na to a zachovejte si vlastní nastavený denní rytmus.

6. ZLOZVYKY

Každý z nás má nějaké své soukromé neřesti. Jedny jsou spíše úsměvné, ale jiné mohou velice negativně působit na naše zdraví, například kouření, pití alkoholu nebo přejídání. Jsou samozřejmě i zlozvyky, které provozujeme tak nějak podvědomě a ani si neuvědomujeme jejich dopad, kupříkladu dlouhé zírání na obrazovku počítače nebo prodlévání v znečištěném prostředí. Pokud možno se pokuste těmto nešvarům vyvarovat. Jezte více ovoce, dělejte si přestávky mezi prací na počítači a jednou týdně vyrazte do přírody.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chci koupit reklamu pod tímto článkem za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zaujalo Tě to? Sdílej s přáteli facebooktwittergoogle_plus