Stejně jako si hlídáte množství spálených kalorií nebo energetickou hodnotu jídla, je dobré mít přesný přehled také o financích. A platí to nejenom z pohledu toho, kolik vyděláte, ale i jaké částky platíte za různé věci. Hlavně při investování je dobré věnovat trochu času porovnání jednotlivých nabídek. Stejné investiční zlato totiž mnohdy pořídíte za rozdílné ceny. A úspora při výběru levnější varianty může být až v řádech tisíců korun.
Odkud pochází zlaté slitky?
Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani slovenská mincovna. Odkud tedy pochází zlaté slitky dostupné na českém trhu? Převážně se jedná o zlato od švýcarských producentů. Nabídka, která se následně objevuje u českých prodejců mnohdy obsahuje stejné slitky od konkrétních společností. O to překvapivější jsou značné rozdíly mezi cenami.
Rozdíl v ceně až 10 procent
Zajímavostí je, že cena zlata není pokaždé stejná. Základním parametrem, podle kterého se můžete orientovat je cena na burze. Částka, za kterou investiční zlato nakoupíte u obchodníků však bude vždy o něco vyšší. Rozdíly jsou i jednotlivými prodejci. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“ Říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz V praxi však můžete narazit na rozdíly až v hodnotě 10 procent. Když si dáte tu práci a vyberete si nejlepší nabídku, ušetříte klidně i několik tisíc korun.
Nákup zlata přes internet
A kam se vypravit pro zlaté slitky? Nejjednodušší je nákup přes internet. Zde si snadno za pár minut také porovnáte nabídky od více prodejců pro výběr té opravdu nejvýhodnější. V rámci kritického výběru nejlepšího produktu nezapomeňte i na kontrolu samotné stránky, ze které budete objednávat. Mělo by se jednat o zavedenou společnost s jasnou historií. Zásilka musí být dostatečně pojištěná a v ideálním případě posílána tak, aby nebylo poznat, co je uvnitř.