Kvalitní spánek pomáhá našem tělu správně regenerovat, ukládat paměťové stopy a celkově se připravit na další fungování během dne. Bez vody tělo vydrží zhruba tři dny, bez jídla klidně týden, ale bez spánku to nejde ani dva dny.
Vyšetřete si dost času na spánek
Běžně doporučovaných 8 hodin spánku by mělo být minimální okno vyšetřené pro spánek. Každému však vyhovuje něco trochu jiného. Zkuste jít spát brzy a sledujte, po jak dlouhé době se přirozeně probudíte. Pokud jsme plní energie, byl spánek kvalitní a byl ho dostatek.
Pořádná a pohodlná postel
Základním prvkem pro pohodlné spaní je pořádná a pohodlná postel. Samotná kostra postele toho většinou neovlivní moc a spíše záleží na roštu. Rošt volíme podle osobních preferencí a jeho volba by měla korespondovat s volbou matrace. Spaní na pořádné posteli poznáte na první noc. Nic by vás nemělo tlačit a měkkost by měla odpovídat vašim preferencím. Někdo má rád měkčí, někdo spíše tvrdší matrace. Před vlastní koupí si všechno pořádně ozkoušejte a uvidíte, jestli se vám bude dobře spát, nebo jestli máte hledat dál.
Optimální teplota v místnosti
Spaní výrazně ovlivňuje i teplota v místnosti. Přirozené biologické pochody určují, že pro usínání je nejvhodnější teplota v místnosti okolo 21 stupňů. Lehké zvýšení teploty k ránu naopak pomáhá zvýšit hladinu kortizolu, který se podílí na probuzení organismu. Jistě sami víte, že v příliš studené či naopak přetopené místnosti, není spánek tak příjemný.
Tma a ticho
Aby mohl být spánek opravdu kvalitní, neměl by být ničím rušen. Vytvořte si takové podmínky, kdy budete mít během noci co největší tmu a pokud možno co největší ticho. To stejné platí i při spaní po nočních směnách. Pomoci mohou špunty do uší či spací maska.
Intenzivní cvičení ve večerních hodinách nepomáhá
Pokud máte v plánu opravdu intenzivní trénink, zkuste ho nacpat do první poloviny dne a nejdéle alespoň 4 hodiny před spaním. Zvýšení adrenalinu a rozproudění krve během cvičení totiž potlačuje tvorbu melatoninu a ztěžuje usínání. Pár hodin před spaním je vhodná klidná jóga či strečink.
Rituál před spaním
Udělejte si jednoduchý rituál, který bude uvádět vaše spaní každý den. Může to být menší hrneček čaje, chvilka s knížkou, ale i klidná meditace. Alespoň hodinu před spaním se pokuste vyhýbat se záření z televize, monitoru a mobilu. Nepřirozené světlo totiž mate přirozené procesy spojené s usínáním. Pokud budete svůj uklidňující rituál opakovat každý den, uvidíte, že si usínání usnadníte a zvýšíte kvalitu svého spánku.
Síla bylinek
Pokud máte větší problémy s usínáním, jste ve stresu a prostě vám trvá několik hodin, než zaberete, zkuste sílu bylinek. Výborný je meduňkový čaj, který má silné uklidňující účinky. Kombinovat můžete i s jinými uklidňujícími bylinkami, ale pozor si dejte na čaj s kofeinem a úplně se vyhněte konzumaci povzbuzujících nápojů.
Meditace
Ideální pro zklidnění večer, ale i příjemný start dne. Stáhněte si některou z meditačních aplikací a pravidelně cvičte, Ze začátku vám to možná nepůjde a dokonce vám to může připadat i směšné, ale cvičení dělá mistra. Uvidíte, že za čas se zlepšíte a pocítíte pozitivní vlivy správné meditace.