Intuitivní stravování: Jak se k němu dopracovat bez přešlapů?

| |

Jíte tolik, dokud máte hlad. Jíte tehdy, když vám zakručí břiše a ne z nudy. Víte, jaké potraviny vám dělají dobře a máte na ně chuť. Zdravé intuitivní stravování je často vrcholem cesty při formování postavy a hubnutí. Už nemusíte počítat každou kalorii, ale prostě jíte tak, jak sami chcete. Ale… Jak se k tomu dopracovat?

Začátky s dietou

Chcete trochu zhubnout a první se nabízí dieta. Na internetu si najdete brutální dietní režim, ve kterém se většinou vynechává, nebo výrazně podhodnocuje jedna složka stravy. Většinou i jíte hluboko pod bazální metabolismus. Možná to chvíli vydržíte, ale tahle cesta může mít i spoustu nepěkných odboček v podobě záchvatovitého přejídání, bulimie či jojo efektu. A to asi nechcete.

Dobrá dieta představuje umírněný redukční režim, kdy jíte o trochu méně energie než potřebujete. Rozdíl není příliš velký a nevynecháváte žádnou z makroživin – tuky, sacharidy, bílkoviny. Označení „dieta“ také není úplně správné, protože jestli toužíte po udržitelných výsledcích, mělo by se jednat o váš nový životní styl, kam zdravá vyvážená strava a pohyb patří.

První a velmi důležitá rada tedy zní: Nezačínejte s drastickou dietou. Pomalejší postup nemá tolik nebezpečných odboček a slibuje udržitelnější výsledky!

Počítaní kalorií a makroživin

Jednou z cest, jak zdravým způsobem zhubnout nechtěný tuk, je počítání kalorií a makroživin. Ale musíte na to jít správně. Základem je nastavit si dostatečný kalorický příjmem s vyváženým poměrem bílkovin, sacharidů a tuků. Když budete jíst příliš málo, opět se dostanete do kolečka přejídání. Jděte na to pozvolna a raději začněte s většími hodnotami, které budete postupně pomalu snižovat. Za čas si osvojíte velikost jednotlivých porcí a sami poznáte, jestli jíte dostatečně, málo nebo hodně. A to bude prví impuls, že můžete přejít na intuitivní stravování.

Přechod na intuitivní stravování

Už zvládáte bez problémů odhadovat jídlo a vydržíte si pár dní nezapisovat hodnoty. Tak to plynule přecházíte na intuitivní stravování. Celé kouzlo konceptu intuitivního stravování spočívá v tom, že poznáte, co vaše tělo potřebujete. Zdá se to jako nesmysl, ale po čase stráveném ignorováním hladu či naopak nesmyslným přejídáním se to jeví jako znovuobjevená superschopnost. Prostě jednoduše poznáte, kdy máte hlad a najíte se dostatečně do syta. Ideální je, pokud jde o jídla v mezích zdravého životního stylu, která obsahují všechny makro i mikroživiny.

Jaké přešlapy se mohou objevit?

Během cesty na vás čeká spousta strašáků a nemilých odboček. Může se vám stát, že špatně odbočíte a dostanete se do problémů se záchvatovitých přejídáním, kdy stále budete jíst málo a jednou za čas si to vykompenzujete úplně vším, co najdete. Nebo naopak budete jíst příliš málo a budete si myslet, že je to dostatečné. Hlad a nedostatek energie budete ignorovat. Potom se dá hovořit klidně až o anorexii. Během přecházení na intuitivní stravování je potřebná jistá dávka sebereflexe a zdravé kritiky toho, co a v jakém množství jíte. Pokud si nejste jistí, klidně na čas přejděte zpátky k počítání a počkejte, až se budete cítit opravdu připraveni.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chci koupit reklamu pod tímto článkem za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zaujalo Tě to? Sdílej s přáteli facebooktwittergoogle_plus