Než rozeberu otázku, která je zároveň názvem článku, už vám prozradím odpověď. Nesmírně.
Tohle ale k vysvětlení stačit nebude, pojďme se proto na tuto tématiku zaměřit z větší hloubky.
Správný začátek
Řekněme, že jste na začátku „všeho“. Začínáte s fitness zdravým životním stylem a hodiny trávíte sháněním informací co a jak. Informací je opravdu nepřeberné množství, až se někdy stane, že se v nich člověk doslova utopí. Pro získání zkušeností může být dobré vyzkoušet různé zaručené keto diety, sacharidové vlny, detoxikační kůry, ale pravdou je, že to, co nemůžete držet delší dobu, vám také na delší dobu váhu nezredukuje.
Motivace
Na začátku je velice důležité stanovit si cíle. Kam se chci se svojí váhou dostat, jak by moje tělo mělo vypadat například za půl roku, co, jak, kdy a s jakou pravidelností budu cvičit… A také jaký jídelníček k tomu zvolím. A opravdu nemusí jít o nic drastického, vlastně by se dalo říci, že nesmí. Strava, při které se denně mučíte a na jídlo se netěšíte, není tou, která vás dostane k vysněným výsledkům. Ba naopak, špatný pocit ze stravy jak psychický, ale i fyzický, je prvním krokem ke známému jojo efektu a k jakémusi bludnému kruhu s vaší váhou.
Váš denní režim
Ze začátku byste se měli zaměřit na pravidelnost svého jídelníčku. Sledujte a pečlivě si zapisujte svůj jídelníček po dobu deseti dnů, abyste zjistili průměrné hodiny, ve které snídáte, svačíte, obědváte, večeříte a určili si tak svůj denní stravovací režim.
Při sestavování takového režimu berte samozřejmě ohledy také na časové rozmezí mezi fyzickou aktivitou – poslední jídlo byste měli sníst zhruba hodinu před tréninkem s tím, že by to měl být například kus ovoce, nic velkého. Tento kus ovoce vám během tréninku zajistí energii, jsou to totiž rychlé cukry, které vás trochu „nakopnou“. Po tréninku zařaďte spíše nějakou stravu bílkovinné složky, ideálně čistý syrovátkový protein, nebo proteinová tyčinka.
Když jste takový svůj denní režim zjistili, mějte na paměti, že jednotlivé složky stravy jsou neménně důležité jako režim samotný. Tato problematika si ale zaslouží samostatný článek.
Váš stravovací režim by měl být takový, aby vás co nejméně obtěžoval při denní činnosti. V takovou chvíli se cítíte dobře, plní energie a také cvičení, které je při redukci nedílná součást, jde samo.
Příjmy a výdaje
Pamatujte ale na jednu jednoduchou radu. Když jsou v ekonomice příjmy vyšší než výdaje, značí to tučné bankovní konto. Hádejte, co bude tučné, pokud budeme stejné pravidlo uplatňovat i v jídelníčku? Proto přidělujeme dle důležitosti stravě při aktivním životním stylu 70 % a samotnému cvičení pouze 30 %, protože je jasné, že ačkoli budeme cvičit téměř do roztrhání těla každý den, pokud budou naše příjmy stále vysoké, váhu dolů nesundáme (a tělo nám akorát bude připadat mohutnější kvůli nabývání svalové hmoty).
Stravování jako životní styl
Strava jako taková je velice důležitá, ale velice složitá věc. V dnešním světě existuje nepřeberné množství stravovacích stylů, které vyhovují jednomu, ale nemusejí už vyhovovat druhému. Z mého osobního příkladu soudím, že pokud se o tuto problematiku zajímám už více než 4 roky a stále nemůžu říct, že jsem naprosto spokojená s tím, jak se stravuji (a že jsem udělala od začátku už pěkný krok dopředu), je to běh na opravdu dlouhou trať a neznamená, že při první zmeně jídelníčku už u této varianty musíte zůstat navždy. Je důležité si uvědomit co vám chutná, dodává energii, ale zároveň neubližuje vašemu tělu.
Vaše tělo vám poděkuje
To, že se začínáte cítit dobře, správně trávíte a máte ze sebe radost, je z prvního pohledu zásluhou stravy, až z toho druhého je to zásluha cvičení. Neříkám, že je to vždycky procházka růžovou zahradou, ale to všechno vám pak vynahradí ten pocit, když se probojujete přes těžké začátky a pak se ve stravování budete už jen zdokonalovat.
Ve chvíli, kdy dodržujete nějaký stravovací režim několik týdnů, zaručeně uvidíte první výsledky (nejčastěji to bývá plošší bříško, úbytky na bocích a zdrobnění v obličeji). Za tento výsledek se samozřejmě můžete odměnit, ale je dobré zakomponovat tuto odměnu do jídelníčku tak, aby nám neuškodila (a poté se zase vrátit zpět k dennímu režimu). Strava je tedy ten poháněcí motor dopředu ve světě fitness, nikoli denní cvičení, taková je pravda, ať se to někomu líbí, nebo ne.
Gabriela Hýžová