Jaké je optimální procento tuku v těle?

| |

Měření procenta tuku v těle slouží především proto, abychom odhalily, jaký podíl naší hmotnosti zabírá svalovina a jaká část patří tuku. Optimální procento tuku v těle se liší podle toho, zde jste muž nebo žena. Často také ani nejde o množství, ale spíše o to, o jaký tuk se jedná.

Naše tělo tuk potřebuje

Při snaze mít štíhlou a vysportovanou postavu se může zdát, že nejlepší možnost je tělo bez obsahu tuku s naprosto vyrýsovanými svaly a prosvítajícími cévami. Ovšem i vrcholoví závodníci ve fitness si dokážou formu s limitním množstvím tuku v těle udržet pouze několik málo dní. Tělo pro správné fungování potřebuje tuk, který se stará o regulaci hormonů, rozpouští se v něm celá řada vitamínů, slouží jako ochrana orgánů, jsou vytvořeny buněčné membrány a slouží pro udržování tepla. Právě proto je důležité nesnažit se zhubnout více tuku, než je optimální procento, kdy organismus pracuje správně.

Optimální procento tuku v těle ženy

Ženy mají větší tukové zásoby kvůli častým výkyvům hormonů, pro případ těhotenství nebo kojení potomka. Vlivem estrogenu se tuk ukládá na specifických partiích, jako jsou stehna, zadek nebo boky.

Vhodné procento tuku v těle se u žen pohybuje kolem 20-25% tuku a není dobré klesat pod 20%. Pokud procento tuku výrazně poklesne, dochází často k narušení hormonální rovnováhy, následné ztrátě menstruace a ve výsledku může dojít až k neplodnosti. Kromě toho se projevují potíže s termoregulací a vstřebáváním důležitých vitamínů.

Optimální procento tuku v těle u muže

Muži nepotřebují tak velké tukové zásoby a jejich hladina hormonů je mnohem stabilnější. A optimální hranice se pohybuje kolem 15% tuku v těle. Dlouhodobé udržování nižšího procenta tuku může mít za následek ztrátu svalové hmoty, potíže s termoregulací nebo problémy s únavou.

Měření procenta tuku na osobních vahách

Vyskytují se speciální osobní váhy, které na základě rozdílného elektrického odporu tukové tkáně, dokážou změřit přibližné procento tuku v těle. Tento výsledek většinou nebývá úplně přesný, ale pro představu a sledování vlastního pokroku je dostačující. V případě cíleného snižování hmotnosti se jedná o dobrou motivaci. Pro přesné stanovení podílu tuku v těle je dobré navštívit specializované centrum vybavené přístrojem na diagnostiku tělesné stavby.

Jaký tuk je horší?

U žen je obecně lepší tuk, který se usazuje v oblasti hýždí, stehen a částečně i boků. Naopak problematický je tuk, který se ukládá v okolí břišní dutiny. Tento problém se týká obou pohlaví a tento typ postavy nazývaný jako „jablko“ má větší problémy se snižováním tělesné hmotnosti a je náchylnější ke vzniku problémů, které pramení z nadměrné hmotnosti.

Nebezpečný je tuk, který není vidět a který se ukládá v okolí vnitřních orgánů. Tento tuk bývá častým problémem i na první pohled hubených lidí, kteří nemají zdravou životasprávu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chci koupit reklamu pod tímto článkem za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zaujalo Tě to? Sdílej s přáteli facebooktwittergoogle_plus