Výhody a nevýhody pravidelného režimu v životě a fitness

| |

Pravidelný režim je bezpečný přístav, kdy zhruba víte, co vás ve kterou denní dobu čeká. Příjemná rutina, která vás jen výjimečně něčím překvapí a která vám dodává pocit, že svůj život máte plně pod kontrolou. Je to ale dobře, nebo se jedná o iluzi s málo výhodami? Může mít pravidelný a striktní režim své nevýhody? Čeho jste zastáncem vy? Nečekaného improvizovaní nebo přesně nalajnovaného dne do minuty?

Výhody

Máte vytuněný diář a přesně víte, co budete dělat za týden touhle dobou? Plánování má své obrovské výhody a pomáhá dostat nás blíže k cíli.

Přesně víte, co vás čeká následující den

Víte, že zítra máte zajít nakoupit, čeká vás práce na projektu a důležitá schůzka. Na To Do lísteček si raději ještě všechno sepíšete a možná si vytvoříte i přibližnou časovou osu pro svůj nadcházející den. Jistě toho mnoho stihněte a budete překvapivě efektivní.

Žádné plánování na poslední chvíli

Zjistíte, že jste zapomněli na důležitý úkol a zítra je deadline. Už pár dnů za sebou jste do svého denního rozvrhu nenacpali trénink, protože skáčete od jednoho k druhému a povinnosti řešíte tak, jak se vynoří. To by se vám nemělo stávat s dobře zvládnutým plánováním a uklidňující rutinou během dne. Její ustálení často může chvíli trvat, ale výsledek přináší mnoho klidu a pravidelnost, která se stane zvykem.

Minimum improvizace

Lepší přehled o zvládnutých věcech a o tom, co vás čeká dále. Vyhnete se improvizaci a přílišnému vystupování z komfortní zóny, což může být děsivé. Ideální pro ty, kteří chtějí mít pocit, že mají svůj život ve svých rukou. A pro ty, pro které je ranní či večerní trénink nezničitelná rutina, přes kterou nejede vlak.

Nevýhody

Každá mince má ale dvě strany a pro milovníky přesného plánování nabízí i řadu nevýhod. Ať už stojíte na jakékoliv straně, snažte se do svého života dostat rovnováhu a vzít si to nejlepší z obou přístupů. Plánovat s rozumem, ale nic zbytečně nepřehánět a ponechat dostatek prostoru improvizaci a získávání nových zkušeností.

Přijdete o nové zážitky a zkušenosti

Improvizace často přináší ty nejlepší zážitky a nejlepší chvíle zažíváme tehdy, když to neplánujeme. A tohle prostě svým pevným a neoblomným rozvrhem nenahradíte.

Kvůli svému režimu odmítáte novinky

Máte pravidelné večerní tréninky a odmítáte kvůli tomu schůzky s přáteli či nějaké jiné akce? Zkuste si ve svém rozvrhu přímo vyhradit místo pro jiné události, nebo trochu slevte ze svých nárok na dokonalé plánování. Uvidíte, že se vám uleví a ještě objevíte něco nového.

Paradoxní zpomalení progresu

Příliš striktní režim vás může dostat do situace, že zbytečně zpomalíte svůj postup vpřed. Ať už se to týká pomalu nastaveného tréninkového plánu, ale i jiných oblastí. Nastavíte si menší dílčí cíle, a když je budete dobře zvládat, začne vám to stačit. Budete se posouvat dopředu, ale možná pomaleji, než kdybyste neměli svůj život tak nalinkovaný.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Chci koupit reklamu pod tímto článkem za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zaujalo Tě to? Sdílej s přáteli facebooktwittergoogle_plus