Zdravější varianty příloh

| | ,

Čím nahradit klasické přílohy, jako jsou smažené hranolky nebo houskové knedlíky? Podívejte se na některé zdravější přílohy.

Na úvod je však potřeba říci, že ani ostatní přílohy nejsou nezdravé a hlavně záleží na množství a na frekvenci, s jakou danou potravinu konzumujete.

Pohanka

Částečně zapomenutá příloha, která se dříve hojně využívala. Obsahuje celou řadu minerálů a prospěšných látek. Má pozitivní účinky na cévní soustavu a pomáhá posilovat pevnost cévních stěn, čímž snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Má lehce oříškovou chuť a hodí se téměř do všeho. Jako příloha k masu, místo těstovin do polévky, ale ve sladké variantě i jako kaše.

Quinoa

Semena merlíku chilského jsou bohatým zdrojem rostlinných bílkovin a díky obsahu vitamínů a minerálů se řadí mezi takzvané superpotraviny. Příprava je velmi jednoduchá. Po propláchnutí stačí uvařit v dvojnásobném množství vody a následně dochutit. Opět se hodí všude tam, kde vám bude chutnat. Od klasické přílohy, až po snídaňovou kaši.

Jáhly

Jáhly jsou potravina vyráběná z prosa. Je možné připravit je na slano nebo na sladko. Dají se z nich vytvářet chutné saláty.

Bulgur

Hrubá zrna pšenice, která obsahují minerály a vitamíny. Obsahují větší poměr sacharidů a jsou vhodnou přílohou k masu nebo pro ochucení salátů.

Rýže

Rýže je téměř vždy dobrou variantou. Pokud toužíte po tom nejlepším, je vhodná neloupaná přírodní rýže. Slupka, která je u klasické bílé ráže odstraňována, totiž obsahuje celou řadu vitamínů a minerálních látek, které jsou důležité pro náš organismus. Velmi dobrá a efektně vypadající je také červená rýže. Podle typu a druhu vaříme přibližně 15-40 minut zhruba v dvojnásobném množství vody.

Celozrnné těstoviny

Hlavně ty žitné nebo pohankové jsou skvělou náhradou klasických těstovin. Mají sice podobnou kalorickou hodnotu, ale obsahují vitamíny a živiny, které v klasických těstovinách z bílé mouky nenajdete. Navíc díky vyššímu obsahu vlákniny mají nižší glykemický index a zasytí vás na delší dobu.

Bramborové hranolky pečené v troubě

Všechny milovníky hranolek jistě potěší zdravější varianta. Z brambor nakrájejte hranolky, které si dochuťte podle potřeby a upečte v troubě do křupava. Žádné zbytečné množství oleje jako z fritézy a zároveň budete přesně vědět, z čeho se vaše domácí bramborové hranolky skládají.

Batáty

Batáty jsou někdy označovány jako sladké brambory, ale ve skutečnosti s bramborami nemají moc společného. Jedná se o hlízy povíjnice. Obsahují méně škrobu a o něco méně kalorií. Díky svému oranžovému až růžovému zbarvení se v nich nachází cenná zásoba beta karotenu. Mají lehce nasládlou chuť. Můžete je uvařit jako klasické brambory, vytvořit z nich hranolky nebo je rozmixovat a vytvořit pyré. Hodí se i pro přípravu sladkých jídel. Uvidíte, že při správném dochucení se jedná o vynikající a velmi zdravou potravinu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chci koupit reklamu pod tímto článkem za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zaujalo Tě to? Sdílej s přáteli facebooktwittergoogle_plus