Čím to je, že po konzumaci některých potravin máme hned chuť na jídlo a jiné nás zasytí i na několik hodin? Naše tělo potřebuje, aby se do buněk dostala glukóza (monosacharid), která je zdrojem okamžité energie. Bývá obsažena např.: v medu či hroznech. Mnohem častěji ji ovšem tělo získá metabolickým procesem ze složitějších sacharidů. Hladina tohoto cukru v krvi se nazývá glykemie. S tímto souvisí pojem GLYKEMICKÝ INDEX (GI), který je stále mnohým utajen.
„Pomalé a rychlé cukry“
Dříve se brala pro ovlivnění hladiny cukru v krvi v úvahu mimo jiné složitost chemické struktury. Sacharidy s jednoduchou strukturou byly považovány za „rychlé cukry“. Údajně zvyšovaly hladinu cukru v krvi rychleji než „pomalé cukry“, kam se řadily složitější sacharidy (polysacharidy v rýži, bramborách, obilovinách…). Proto se doporučovala konzumace komplexnějších sacharidů. Praxe ovšem ukázala, že hledisko složitosti struktury nebere v zcela v úvahu dopad na glykemii.
Jak to tedy doopravdy je?
Glykemický index určuje, jak dalece vychyluje konzumace dané potraviny hladinu cukru v krvi. Je založen na srovnání rozdílných reakcí hladiny cukru v krvi po konzumaci téhož množství sacharidů v různém jídle. Tento pojem přináší nový pohled na to, jak ovlivňuje konzumace sacharidů zdraví člověka.
Čím nižší, tím lepší
Pokud budou dva lidé držet při redukci váhu dietu o stejné energetické hodnotě, je pravděpodobné, že zhubne více ten, jenž bude jíst potraviny s nižším glykemickým indexem. Je ale nutné upozornit, že GI nehodnotí všechny metabolické změny ve vztahu k nadměrné konzumaci cukru. Každý člověk je jedinečný a reaguje na změny hladiny cukru jinak. Prokázalo se, že čím vyšší hodnotu glykemického indexu potravina má, tím více se po jejím požití rozhoupe hladina glykemie a také hůře pro hubnutí. Oproti tomu potraviny s nízkým GI zvyšují hladinu cukru v krvi pozvolna, bez výkyvů.
Jak se zjistí hodnota GI?
Glykemický index různých potravin se určuje experimentálně. Nejprve se u testovaných osob změří hladina cukru v krvi nalačno. Pak snědí 50 g sacharidů ve formě glukózy. Pravidelně se jim odebírají vzorky krve a z nich se stanoví okamžitá hodnota glykemie. Nejprve roste, pak se vrátí do původní hodnoty. Veškeré údaje se zaznamenají do grafu a změří se plocha pod vzniklou křivkou. Velikosti této plochy měření pro glukózu je přiřazena hodnota GI100. Stejné skupině lidí se pak stejným způsobem podávají jiné sacharidy. Poměr této plochy k ploše získané pro glukózu násobený číslem 100 udává GI dané potraviny.
Podívejte se na tabulku hodnot glykemického indexu jednotlivých potravin.
Glykemický index jako životní styl
Bylo by jednoduché, kdyby byla glykemická výslednice celého jídla pouhým součtem jednotlivých potravin, ze kterých se pokrm skládá. Ale není to tak. Hodně záleží na tom, jakým procentem sacharidů se konzumované potraviny podílejí na množství sacharidů celého pokrmu a mnoha dalších faktorech. Tím Vás ale nebudu zatěžovat. GI není jen dočasná dieta. Pokud se stane součástí Vašeho životního stylu, při vhodně sestaveném jídelníčku se budete cítit dobře. Když si občas dopřejete potravinu nevýhodnou pro štíhlou linii, víte, co dělat, aby vybočení mělo málo negativ dopadů.