Někdy můžete jíst vyváženou pestrou stravu v lehkém kalorickém deficitu, k tomu se správně hýbat a přesto to bůhvíproč nestačí na to, abyste ztráceli tělesný tuk. Kde je ten problém? Příčin může být celá řada a někdy za neúspěchem stojí opravdu malicherný důvod.
Stres
Při dlouhodobém stresu naše tělo produkuje hormon kortizol. Při normálním stavu je jeho stabilní hladina potřebné pro udržení a správné fungování základních tělních pochodů. Vlivem stresu ovšem dochází ke zvýšené produkci, které vede k tomu, že buňky přestávají efektivně využívat zdroje energie a nastává takzvaná inzulinová rezistance, kdy hormon inzulin nereaguje na cukr přítomný v krvi. To může vést k tomu, že máme zvýšenou chuť k jídlu a vaše tělo si ukládá více tukových zásob.
Snažte se proto eliminovat vše, co vás stresuje. Pokud se jedná o práci, změňte ji. Pokud se jedná o cokoliv jiného, jednoduše to změňte, protože dlouhodobý stres by vás mohl ve výsledku zničit.
Jíte málo
Příčinou, že neztrácíte podkožní tuk, i když pečlivě cvičíte, může spočívat v nedostatečném příjmu potravy. Pokud je tělu dodáváno méně energie, než kolik potřebuje na pokrytí základních metabolických funkcí, dochází ke zpomalení metabolismu. To znamená, že nejen, že budete hubnout velice pomalu, ale vaše tělo může začít vykazovat známky podvýživy a v případě, že se vrátíte do normálního stravovacího režimu, nestane jojo efekt, kdy si tělo bude snažit uložit si co nejvíce tukových zásob na chvíli, až se opět rozhodnete hladovět.
Nedostatek vitamínů a minerálů
Vitamíny a minerály ovlivňují využívání energie a vylučování hormonů, které regulují veškeré vnitřní pochody v našem organismu. Nedostatek některého z nich vede k porušení této rovnováhy a nastává stav, kdy tělo přestává energii využívat efektivně a ukládá si jí do tukových zásob. Myslete na to a přijímejte dostatečné množství zeleniny, ovoce, ořechů. Pokud cítíte, že vám stále něco chybí nebo váš jídelníček v zimních měsících není příliš pestrý, nebojte se sáhnout po vitamínových doplňcích stravy, které vám pomohou se splnění denní dávky vitamínů a minerálů potřebných pro optimální fungování organismu.
Spíte málo nebo nekvalitně
Ve spánku probíhají velmi důležité regenerační procesy. Naše tělo se připravuje na další den a dochází k přestavbě poměrně značné části buněk. Kvalita a délka spánku také ovlivňuje hormony, které se podílejí na efektivním fungováním metabolismu. Právě proto je nesmírně důležité spát minimálně 7 hodin na kvalitní matraci v zatemněné místnosti a v klidu. Dobré je chodit spát přibližně ve stejnou dobu a těsně před spaním nekoukat do monitoru nebo mobilu, který vydává záření. Uvidíte, že když budete pořádně spát, vaše tělo se začne měnit a vy budete mít i více energie.
Špatný trénink
Nevhodně zvolený trénink o špatné intenzitě může znamenat, že nebudete hubnout. Pro spalování tuků se doporučuje věnovat se pohybové aktivitě při zhruba 60-70% vaší tepové frekvence. Cvičení by mělo trvat více než 30 minut, kdy dochází k aktivování využívání energie právě z tukových buněk. Dalším vhodným cvičením je HIIT (High Intensity Interval Training), kdy se střídají intervaly, ve kterých provádíte cvik o maximální možné intenzitě a intervaly, kdy odpočíváte a připravujete se na další kolo. Vhodné je kombinovat tyto metody tréninku s klasickým silovým tréninkem, který vám pomůže vybudovat svalovou hmotu, která spaluje energii i v klidu. Pokud si skutečně nevíte rady, raději se zeptejte někoho zkušeného a požádejte ho o sestavení tréninkového plánu.
Bojíte se přidat závaží
Trénujete pouze s vlastní vahou a bojíte se přidat závaží nebo intenzitu protože nechcete mít obrovské svaly? To je ovšem chyba. Cvičení se zátěží stimuluje tvorbu svalů, které spalují více tuku. Vaše tělo bude zpevněné, funkční a hlavně dokáže využít i své zásoby tuku. Proto, abyste získali opravdu velké svaly byste se museli skutečně snažit a přidávat velkou zátěž.
Hormonální nerovnováha
Důsledkem téměř všech výše uvedených příčin, proč se vám nedaří zhubnout, může být právě hormonální nerovnováha. Jedná se o poměrně křehkou záležitost a narušit jí je velmi jednoduché. Mezi faktory, které vychylují hormonální rovnováhu patří například užívání hormonální antikoncepce, případně jiných léků, špatná skladba stravy (například příliš sacharidů a málo bílkovin), žádný pravidelný denní režim, stresové situace nebo nedostatek spánku. Snažte se proto žít tak, jak vám to vyhovuje. Utvořte si přibližný pravidelný denní režim, který budete dodržovat. Jezte stravu bohatou na vitamíny, nepřejídejte se, ale na druhou stranu ani nehladovte. Až se vám vyrovná hladina hormonů poznáte to podle toho, že přestanete mít chutě na sladké, začnete vidět lepší výsledky, budete mít stabilnější náladu a energii během celého dne.