Jak začít se zdravým stravováním? zn. jednoduše a udržitelně

| | ,

Myslíte si, že každé úspěšné hubnutí začíná radikální změnou, kdy překopete úplně od základů všechny své dosavadní návyky? Ano, může to tak začínat, ale bude to dlouhodobě úspěšné? Při pomalejších a plynulejších změnách se dokážete lépe sžít s novými „omezeními“ v podobě vynechávání nevhodných jídel.

Jak začít se zdravým stravováním?

Nejtěžší ale nejdůležitější je právě samotný začátek. To uvědomí, že je potřeba zlepšit stravovací návyky a dopřávat tělu kvalitní zdroje energie. Potom stačí trochu snahy a výsledky se jistě dostaví.

Připravte si nákupní seznam

Když nakoupíte dobré a zdravé potraviny, budete jíst dobré a zdravé věci. Není to nic složitého a před návštěvou obchodu si dopředu sepište, co by se vám mohlo hodit. Pomoci vám k tomu může Nákupní seznam pro začátek se zdravým stravováním.

Změny dělejte postupně

Nejdříve přidejte více zeleninové přílohy k obědu, vyřaďte smažená jídla a postupujte po menších krocích. Učte se za pochodu a nesnažte se hned dosáhnout dokonalého jídelníčku.

Běžné pečivo vyměňte za celozrnné. Svačinu v podobě sušenky vyměňte například za kus ovoce a hrst ořechů a podobně. Postupně zjišťujte, co vám vyhovuje a po čem se cítíte dobře s dostatečným množstvím energie.

Více čerstvých potravin

Přidejte čerstvou zeleninu a ovoce, protože v sobě ukrývají množství vitamínů a minerálů, jaké vaše tělo nezbytně potřebuje. V zimě je to sice horší, ale snažte se alespoň splnit doporučenou dávku 500 gramů zeleniny. Během sezóny navštěvujte farmářské trhy, případně si užívejte plodů ze své zahrádky, protože ta chuť a výživové hodnoty pro tělo se nedají ničím nahradit.

Nezapomínejte na dochucení jídel

Rozhodně nemusíte patřit mezi fitness fanatiky, kterým údajně nejvíce chutná samotné kuřecí maso dušené s brokolicí a rýží bez jakéhokoliv dochucení. K pokrmům přidávejte hlavně bylinky, které dokážou výrazně zlepšit chuť a prožitek z jídla. Zkuste kombinace jako je gyros, kurkuma, italské směsi koření a podobně. Sůl také dávejte, ale nepřehánějte to s ní.

Netrapte se hlady. Nikdy!

Ne, jíst co nejméně není cesta za zdravým a udržitelným zhubnutím. Neplatí, že čím méně budete jíst, tím zdravější budete. Lidské tělo potřebuje energii pro zajištění základních funkcí! A tu energii musí získat ze stravy. Pokud si dáte záležet, aby jídlo bylo kvalitní, tělo bude spokojené a odmění se vám. Příjem vitamínů a minerálních látek prostě neobejdete.

Pozor!

Zdravé stravování se nerovná hubnutí!

Pokud chcete hubnout je potřeba být v lehkém kalorickém deficitu (přijímat méně energie, než vaše tělo spálí běžnou činnosti a aktivním pohybem). To si ale žádá samostatný článek, tak nezapomeňte sledovat naše stránky pro získání dalších zajímavých tipů.

Přidejte se k nám do skupiny Chci být reálně FIT! 

Více cenných informací najdete v rubrice Výživa


Jak bude reklama vypadat?
-
Chci koupit reklamu pod tímto článkem za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zaujalo Tě to? Sdílej s přáteli facebooktwittergoogle_plus