Základní dělení suplementů

Sportovní doplňky stravy, nebo chcete-li suplementy se staly s rozvojem zdravého a aktivního životního stylu velmi populární. Jejich užívání pomáhá dosáhnout lepších výsledků.  Jaké základní druhy existují?

K čemu slouží?

Suplementy se využívají tehdy, pokud některé látky chybí ve stravě nebo jich je zde nedostatek. Nejedná se o náhradu pestré stravy a jejich užívání se často pojí s větší fyzickou aktivitou. Primárně slouží pro zlepšení metabolismu určitých látek v těle, pro stimulaci během tréninku nebo pro lepší regeneraci.

Proteiny

Rozsáhlá kapitola, která si jistě zaslouží vlastní článek. Proteinů existuje celá řada a liší se jak svým složením, tak hlavně způsobem, jakým se bílkovina uvolňuje. Berou se v situacích, kdy ve stravě nemáme dostatečný přísun kvalitních bílkovin. Pomáhají se svalovou regenerací a při přestavbě svalových vláken, která jsou po tréninku poškozená a potřebují se obnovit.

Gainery

Gainery pro změnu doplňují nedostatečný příjem sacharidů a zařazují se hlavně v okamžicích, kdy je vaším hlavním cílem nárůst svalové hmoty. Zvyšují výkonnost a slouží pro vyrovnání velkého kalorického deficitu způsobeného těžkým tréninkem. Pomáhají s regenerací a stavbou svalových buněk.

Kreatin

Jedná se o látku, která doplňuje energii, čímž usnadňuje trénink a pomáhají zefektivnit trénink. Opět pomáhá pro lepší regeneraci a brání poškození svalů.

Spalovače tuků

Jsou jakýmsi světlem na konci tunely, když se nedaří hubnout. Sami o sobě příliš nefungují, ale podporují činnost metabolismu a lepší využívání tukových zásob. Bez správné stravy a vyváženého tréninku nezhubnete ani se spalovačem, pokud ale všechno děláte správně, vhodný spalovač vaši práci urychlí a pomůže lepším výsledkům. Opět jich existuje několik druhů a liší se svým působením na organismus. Proto se na ně zaměříme v některém z následujících článků.

Vitamíny a minerály

Příjem takzvaných mikronutrientů není dobré zanedbávat. Mají za úkol připravovat naše tělo na boj s případnou nemocí, ovlivňují obnovu buněk, kvalitu tréninku a mnoho dalšího. Pokud víte, že ve stravě nepřijímáte dostatek vitamínů, pořiďte si doplňky stravy. Při aktivním posilování je dobré pořídit si kloubní přípravky, které pomohou vašim kloubům zvládat těžké tréninky a přirozeně se zpevňovat.

Aminokyseliny (BCAA)

BCAA se užívají před nebo po tréninku a slouží jako zdroj energie pro svaly. Brání tomu, aby docházelo ke spalování již vytvořené svalové hmoty a aby nedocházelo ke štěpení svalů na aminokyseliny. Zařazují se hlavně při dietách, kdy spolu se ztrátou tuku hrozí i ztráta svalové hmoty.

To je základní přehled hlavních a často používaných suplementů. Na některé kategorie se podíváme blíže v dalších článcích, kde si vysvětlíme jejich působení a jaké druhy konkrétně existují.

Suplementy ovšem nejsou pro každého a jejich užívání vás nespasí. V příštím článku si řekneme něco o tom, kdy je nutné je brát a kdy je to naprosto zbytečné.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chci koupit reklamu pod tímto článkem za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zaujalo Tě to? Sdílej s přáteli facebooktwittergoogle_plus

no-image

Nejlepší forma vůbec

Srpen 9, 2016