Proteinová dieta

| |

Proteinová dieta se stala v poslední době poměrně oblíbenou. Není se čemu divit. Jedná se o docela jednoduchou dietu, která ve své umírněné formě se správně stanoveným jídelníčkem vlastně není nic špatného. Pro představu si ale ukážeme i její extrémnější formu, kdy jsou zakazovány takové potraviny, jako je například zelenina.

Proteinová dieta a její princip

Tato dieta stojí na zvýšením příjmu bílkovin. Zdroj proteinů se přijímá hlavně místo sacharidů. Jako náhrada slouží proteinové koktejly. Ve výsledku to znamená, že si k obědu nedáte maso s přílohou, ale vypijete si svoji porci proteinového koktejlu. Musí se však jednat o speciální proteinový koktejl schválený od lékaře. Při použití „obyčejných proteinů“ by se totiž mohlo stát, že své tělo budete ochuzovat o důležité živiny.

Bílkovinná dieta je založena na poměrně nízkém příjmu energie, která je hlavně z proteinů. Jíte minimum sacharidů i tuků. To může vést k razantnějším úbytkům na váze. Teoreticky by vaše svaly měly zůstat ochráněny kvůli zvýšenému příjmu bílkovin, ale v praxi může dojít i k jejich úbytku. Je to dáno jak limitem bílkovin, které je tělo schopno za den zpracovat, tak prostým faktem, že naše tělo prostě potřebuje všechny tři složky výživy v dostatečném množství.

Zakázané a povolené potraviny

Stejně jako u téměř každé diety, i tady jsou zakázané a povolné potraviny.

Mezi zakázané potraviny patří zelenina, konkrétně papriky, rajčata, cibule, kukuřice, mrkev, kedlubny a všechny luštěniny. Nesmí se konzumovat slazené nebo alkoholické nápoje. Není povoleno ovoce, pečivo, nebo brambory.

Povolené potraviny jsou skoro všechny druhy masa – hlavně tedy ryby, kuřecí, krůtí, skopové a jehněčí. Ze zeleniny můžete jíst brokolici, celer, cuketu, pórek, dýni, chřest, řeřichu, zelí, špenát, rukolu, lilek anebo houby. 

proteinová dieta povoluje i ryby

Fáze proteinové diety

V první fázi se konzumuje proteinové jídlo 5x denně a mohou se jíst pouze povolené potraviny. Fáze trvá dva až čtyři týdny. Druhá fáze spočívá v proteinovém jídle 3x denně, stále dodržujete povolené potraviny, ale už můžete zařadit další jídla přirozeně bohatá na proteiny. Ve třetí fázi můžete konzumovat všechny zdroje bílkovin a všechny druhy zeleniny.

Úskalí proteinové diety

Tato dieta zvýšeným příjmem bílkovin klade větší nároky na játra a ledviny. Není proto vhodná pro osoby, které trpí potížemi v těchto oblastech. Nehodí se pro dospívající děti nebo pro kojící matky. V rámci prevence před nedostatkem vitamínů a důležitých živin je nutné provádět dietu pod dohledem lékaře nebo zkušené osoby. 

Během této diety je důležité dodržovat dostatečný pitný režim a to minimálně 3 litry vody za den. Důležité je i doplňování minerálů, jako je sodík a draslík.

Snížený příjem energie a vynechání sacharidů možná znamená rychlý úbytek na váze, ale otázkou zůstává, co se stane, až se opět vrátíme ke svým starým stravovacím návykům. Ve většině případů se váha vrátí do původních hodnot, případně ještě výš. Snaha o zhubnutí by měla být taková, abyste ji dokázali vydržet dlouhodobě, protože jinak to prostě nemá cenu.

Varování: Krátkodobé extrémní diety mohou mít více škody než užitku! Snažte se hubnout rozumně a postupně. Ideálně změnou životního stylu bez toho, abyste drželi drastickou dietu.

Podstatou článku je ukázat, že takové diety existují a ukázat vám, jak divně mohou ve své extrémní formě vypadat. Prosím, neberte to jako návod, jak držet takovou dietu. Raději si přečtete, jak na zdravou stravu a snažte se najít vlastní rovnováhu. 

Mohlo by se Vám líbit:


Jak bude reklama vypadat?
-
Chci koupit reklamu pod tímto článkem za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Zaujalo Tě to? Sdílej s přáteli facebooktwittergoogle_plus